Krach velké společnosti Thomas Cook

Po 178 letech zkrachovala společnost THOMAS COOK, díky dlouhodobějším problémům, které se za společností táhly. Jednou z příčin kolapsu byla neschopnost sehnat 200 milionů liber nutné pro stabilizování společnosti během zimní sezóny, které potřebovali jako záruku pro jejich bankéře. Dále vedle nepovedené fúze a nástupu online konkurence nehrálo TC do karet ani počasí či politická nejistota kolem brexitu. Největší ztráty měli díky konkurenci nízkonákladových aerolinek, ale přičinili se i online zprostředkovatelé ubytování jako je Airbnb.

Do prvních finančních problémů se společnost dostala v roce 2011, kdy jejich dluhy dosáhly výše 1 miliardy liber. THOMAS COOK měla značný problém se s tímto vypořádat a v roce 2019 již tyto ztráty nedokázala unést.

Své ztráty z loňského roku TC přikládal horkému létu v Evropě, díky němuž lidé méně cestovali a zůstávali doma. Stále více lidí si také organizuje dovolenou samo, což bylo problémem nejen pro TC, ale všechny cestovní kanceláře.

Hodnota akcií Thomase Cooka v loňském roce rapidně klesla díky zhoršení zisku. Analytici tak začátkem roku 2019 označili tyto akcie jako bezcenné. V květnu 2019 pak TC oznámil ztrátu za první pololetí ve výši 44 miliard KČ, z čehož tvořil přes 1 miliardu odpis hodnoty společnosti My Travel, se kterou se fúzí spojili před několika lety. Tato fúze tedy nebyla nikterak přínosem pro TC.

Když firmě docházely peníze, tak začala rozprodávat svá aktiva, kdy začala prodávat jako první své aerolinie Thomas Cook.

A přestože Thomas Cook zkolaboval, další cestovní agentury vymýšlí strategie, aby se rychle z této velké ztráty vzpamatovaly a přizpůsobily jí své byznys modely. Jak již bylo zmíněno výše, TC měl zajistit 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce, což se jí nepodařilo. Tuto rezervu žádaly věřitelské banky, aby tak TC mohly poskytnout finanční injekci ve výši 900 milionů liber, z čehož část poskytovala čínská společnost Fosun. TC nepomohlo ani to, že i když se dlouhodobě potýkali s finančními problémy, tak si její manažeři stále nechávali vyplácet vysoké dividendy.

Jak uvedla pro TTG Adéla Štechová (1.10.2019), krachem společnosti to nekončí. Dokonce i Neckermann, dceřiná společnost Thomas Cook Group, byl přinucen pozastavit prodej svých vlastních zájezdů a pobytů. Ve Španělsku zavřeli 500 hotelů, z nichž 100 bylo závislých úplně na TC a u zbytků hotelů tvořili hosti vyšší procento právě klienti od TC.  Zatím se odhadují ztráty ve Španělsku na 5,2 miliardy Kč a předpokládá se, že toto číslo může ještě vzrůst. Pokud uzavírání hotelů a dalších podniků bude pokračovat, tak nejenom že dojde ke zvýšení odhadovaných ztrát, ale výrazně se i navýší počet lidí, kteří díky krachu TC přišli o práci.

Thomas Cook Group vlastnil aerolinky Thomas Cook a vedle toho velké množství hotelů a dalších dceřiných společností, které momentálně čeká nejistá budoucnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *