Jak vybrat správného průvodce

Člověk by možná řekl, že jakmile se zájezd koná v turisticky atraktivní lokalitě, má vyhráno. Něco na tom možná je, ale ani krása a poutavost místa vám nezaručí skvělý zážitek, pokud se hned první den ztratíte, nerozumíte místním a nevíte, kde máte ubytování. Zde přichází na pomoc průvodce – osoba, která hraje roli rytíře, který vás vyseká z každého problému a poskytne vám příjemný požitek z cesty.

Jak ale vybrat správného průvodce? Ať už jste cestovní kancelář, agentura, nebo vystupujete v roli turisty, který chce poznávat bez pomoci kanceláří a agentur, ale rád by si najal „soukromého“ průvodce, jak dobře vybrat toho správného je důležité pro všechny zmíněné strany.

Průvodce je totiž lákavé zaměstnání. Spousta lidí za tím vidí pouze poznávání nejhezčích míst světa zadarmo, sezení v autobuse na místě s nejlepším výhledem a spousty dalších výhod. Proto hrozí, že narazíte na průvodce, který chce jen cestovat a další odpovědnosti a předpoklady průvodce mu jsou lhostejné, takže přirozeně nemůže odvádět svou práci kvalitně.

Průvodce je chůva. Svěřili byste své dítě člověku, který bude sedět na pohovce, číst si časopis a pít čaj, zatímco si dítko bude před televizí hrát s tabletem a zaujatě ho pozorovat z třícentimetrové vzdálenosti? Asi ne, že? Tudíž při hledání dobrého průvodce zkuste uvažovat, jaké vlastnosti by měla splňovat chůva vašeho dítěte a pravděpodobně to budou ty samé věci, které byste požadovali od průvodce, aby se k vám tak choval na zájezdu.

Musí mít rád lidi, být zodpovědný, mít dobré komunikační a jazykové dovednosti, umět improvizovat a bavit, řešit problémy. Příprava informací před cestou o daném místě, ale i poznání své skupiny je důležité, tudíž by to měl být člověk, který se vyzná v lidech. Sečtělost, znalost dějin a zeměpisu jsou samozřejmostí. Také by měl být pohotový, trpělivý a sršet důvtipem, až si mu nějaký účastník zájezdu postěžuje, že řecké jídlo je moc řecké, a proto raději bude chodit na jídlo do fastfoodu.

Od takových bizarních historek se odvíjí další důležité schopnosti a dovednosti průvodce: psychická odolnost a přirozená autorita, aby si k němu problémoví jedinci nic nedovolili. A když dovolí, aby je dokázal zkrotit s elegancí a slušně.

Záleží i na dalších aspektech zájezdu, pokud se bude konat v horách, je potřeba fyzická zdatnost a orientační smysl. Průvodce, který se těší všeobecně veliké oblibě, ale váží sto padesát kilo a zadýchává se již během výkladu, nejspíš neodvede v náročném terénu kvalitně svou práci.

Výběr průvodce je zodpovědný úkol a nelze ho brát na lehkou váhu. Koneckonců, průvodce je vlastně tím nejdůležitějším článkem zájezdu. Pokud se smůla rozhodne, že vám celý zájezd zkazí, je tu průvodce, aby stmelil kolektiv a na všem špatném našel něco dobrého. Nu což, že celý týden u moře propršel, na pláž se vyplavila řasa, kousek od ostrova havaroval tanker a všude se rozpíná ropa. Pokud by se něco takového stalo, vše závisí na odolnosti a odvaze průvodce, který má zodpovědnost nejen za bezpečí své skupiny, ale hlavně za to, aby si za jakékoli situace odnesli zážitky a vzpomínky na celý život. Aby i ty nejmizernější podmínky turistům nepokazily náladu a v referencích uvedli, že díky průvodci si dovolenou užili a klidně by se s ním vydali i do pekla. Když se tedy rozhodneme hledat nové průvodce, měli bychom si předně říci, co od něj očekáváme, jaký by měl být obecně. Poté, si specifikovat konkrétní vlastnosti hodící se pro vybraný zájezd. Jakmile se dostaneme k výběru a máme před sebou seznam jmen, je nejlepší vyhledat reference, hodnocení průvodce. Čím více, tím lépe. A dále to je jasné.

Krom správného výběru je rovněž důležité vědět, kde takového průvodce hledat. Ideálním místem pro hledání je Guide Group, který umožňuje jednoduše vyhledávat mezi stovkami průvodců na základě výše zmíněných kritérií.

Přejeme vám při výběru průvodce šťastnou ruku, spoustu spokojených zákazníků, případně krásný prožitek z dovolené.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *