Nedostatek průvodů na českých hradech a zámcích

Jak uvádí článek na denik.cz, již několik sezón po sobě se mnoho hradů a zámků potýká s nedostatkem průvodců. Tato pracovní pozice je vhodná zejména pro studenty nebo třeba i pro maminky na mateřské dovolené či důchodce.

V létě se přitom jedná o atraktivní brigádu, ovšem lákavých nabídek na přivýdělek je v dnešní době mnoho, a proto by trh práce měl nabízet i lepší možnosti, jak spojit zaměstnavatele s uchazeči. Případně jak mají hrady a zámky nalákat ať už průvodce, pokladní a další důležité lidi, bez kterých by se chod kulturních objektů neobešel, do svých služeb. Nebo jak se průvodci lépe dozví o volných pracovních pozicích.

Jakými vlastnostmi a dovednostmi má ve zkratce vlastně dobrý průvodce oplývat? Je potřeba mít všeobecný kulturní přehled, příjemné vystupování, vyznat se v historii, umět cizí jazyk a nestydět se vystupovat před více lidmi. Odměnou za to (ve většině případů), je sto korun za hodinu, což není nic zanedbatelného. Navíc jako přidanou hodnotu získáme poznání české historie a kultury z té zajímavější strany mince, což nás jenom může obohatit na duchu.

Přesto hrozí, že nás za chvíli na hradech a zámcích nebude mít kdo provázet. Průvodci jsou nedostatkovým zboží celorepublikově. A to je vcelku závažný problém, pokud vezmeme v potaz, že navštěvování kulturních památek je velmi oblíbenou českou činností, za kterou Češi jistě utratí nemalou část peněz.

Kde ovšem vězí chyba? Je tato pracovní nabídka málo lákavá, nebo pouze zaměstnavatelé neumí hledat správné lidi na správném místě? A co když naopak průvodci zájem mají, ale z různých důvodů je pro ně těžké najít místo?

Pro průvodcovskou práci se vypisují inzeráty, pořádají speciální kampaně, ale co to vzít jinou, modernější a pohodlnější cestou? Ať už jste cestovní kancelář, agentura, kulturní objekt či průvodce, zkuste přijít na místo, kde se všechny objekty cestovního ruchu můžete spojit rychle, bezpečně a spolehlivě. Tímto místem je Guide Group. Doufejme, že situace s nedostatkem průvodců nezajde příliš daleko, aby nenastaly situace, kdy nás po hradech a zámcích nebude mít kdo provádět, nebo možná hůř, bude nás provádět kdokoli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *